Request a quote at Contact@orbitalconnect.com or +1.888.218.9394
The 8 x 1:1 redundant RF-over-Fiber system of the FiberLink CompactLine Series is housed in a compact 19″ / 1RU chassis and enables the flexible, high-quality and secure optical transmission of up to eight 1:1 redundant RF signals (L-Band, Extended L-Band and Broadband up to 3.2 GHz) over distances of up to 20 km.
In addition to the redundant links, the system supports four additional TX/RX RF-over-Fiber links without redundancy within the same device. This allows the platform to combine 8 redundant RF links and 4 additional bidirectional RF-over-Fiber paths in a single chassis, providing maximum flexibility for various system architectures and applications.
The modular chassis can be populated with up to 24 active optical TX/RX modules. It allows a mixed population of TX and RX modules within the same chassis, while the system is equipped with corresponding RF ports (50 Ohm or 75 Ohm) that can be used either as input or output ports depending on the individual configuration.
The system features automatic 1:1 redundancy handling and switching for the eight redundant links. Splitter and switching modules, as well as the TX and RX cards, are hot-swappable, ensuring high system availability and easy maintenance.
Features & Benefits
| TECHNICAL SPECIFICATIONS | |
| 1RU 19” Chassis | |
| Dimensions | 1RU/19” (360mm deep) |
| Power Supply | 85 – 265V, 50/60Hz, dual 1:1 redundancy (hot-swappable) |
| Power Consumption | <20W |
| TX/RX Module Capacity | 16 slots frontside for 8 x 1:1 redundant operation TX or RX free configurable 4 slots rearside for 4 x single operation TX or RX free configurable |
| RF Connectors I/O Ports | 50Ohm SMA(f), others on request* |
| Local Configuration | LC-Display/keypads |
| Remote Configuration | Ethernet (WebGUI, SNMPv2c) |
| Operating Temperature | 0°C to 45°C |
| Storage Temperature | -10°C to 70°C |
| Humidity | 90%, non-condensing |
| RoHS | Compliant |
| MTBF | 390khours MIL-HDBK-217F (25℃) |
| Environmental Conditions | ETS 300019 Part 1-3 Class 3.1E |
| Link Specifications (L-Band 950 – 2150MHz & Extended L-Band 850 – 2450MHz) | |
| Modulation Type | Direct |
| F/O Diff. EFF | 0,15 to 0.17 W/A |
| IP1dB | +3dBm |
| MDS | IF: -71dBm; L-Band -63dBm; Extended L-Band -62dBm |
| Dynamic Range | IF: 73dB; L-Band 66dB; Extended L-Band 64dB |
| Max. Link Gain | 20dB (±1,0dB) in 1:1 configuration |
| Gain Stability | < ±0,3dB |
| Group Delay Distortion | <+/-1ns |
| Nominal RF Input Level | -20dBm |
| Noise Figure | < 24dB |
| SFDR | 112dB/Hz 2/3 |
| IMA3 @ -10dBm | < -50dBc |
| Link Specifications Broadband (50 – 3200MHz) | |
| Modulation Type | Direct |
| F/O Diff. EFF | 0,15 to 0.17 W/A |
| IP1dB | +3dBm |
| MDS | -59dBm |
| Dynamic Range | 62dB |
| Max. Link Gain | 20dB (±1,0dB) in 1:1 configuration |
| Gain Stability | < ±0,3dB |
| Group Delay Distortion | <+/-1ns |
| Nominal RF Input Level | -20dBm |
| Noise Figure | < 24dB |
| SFDR | 112dB/Hz 2/3 |
| IMA3 @ -10dBm | < -46dBc |
The 8 x 1:1 redundant RF-over-Fiber system of the FiberLink CompactLine Series is housed in a compact 19″ / 1RU chassis and enables the flexible, high-quality and secure optical transmission of up to eight 1:1 redundant RF signals (L-Band, Extended L-Band and Broadband up to 3.2 GHz) over distances of up to 20 km.
In addition to the redundant links, the system supports four additional TX/RX RF-over-Fiber links without redundancy within the same device. This allows the platform to combine 8 redundant RF links and 4 additional bidirectional RF-over-Fiber paths in a single chassis, providing maximum flexibility for various system architectures and applications.
The modular chassis can be populated with up to 24 active optical TX/RX modules. It allows a mixed population of TX and RX modules within the same chassis, while the system is equipped with corresponding RF ports (50 Ohm or 75 Ohm) that can be used either as input or output ports depending on the individual configuration.
The system features automatic 1:1 redundancy handling and switching for the eight redundant links. Splitter and switching modules, as well as the TX and RX cards, are hot-swappable, ensuring high system availability and easy maintenance.
Features & Benefits
| TECHNICAL SPECIFICATIONS | |
| 1RU 19” Chassis | |
| Dimensions | 1RU/19” (360mm deep) |
| Power Supply | 85 – 265V, 50/60Hz, dual 1:1 redundancy (hot-swappable) |
| Power Consumption | <20W |
| TX/RX Module Capacity | 16 slots frontside for 8 x 1:1 redundant operation TX or RX free configurable 4 slots rearside for 4 x single operation TX or RX free configurable |
| RF Connectors I/O Ports | 50Ohm SMA(f), others on request* |
| Local Configuration | LC-Display/keypads |
| Remote Configuration | Ethernet (WebGUI, SNMPv2c) |
| Operating Temperature | 0°C to 45°C |
| Storage Temperature | -10°C to 70°C |
| Humidity | 90%, non-condensing |
| RoHS | Compliant |
| MTBF | 390khours MIL-HDBK-217F (25℃) |
| Environmental Conditions | ETS 300019 Part 1-3 Class 3.1E |
| Link Specifications (L-Band 950 – 2150MHz & Extended L-Band 850 – 2450MHz) | |
| Modulation Type | Direct |
| F/O Diff. EFF | 0,15 to 0.17 W/A |
| IP1dB | +3dBm |
| MDS | IF: -71dBm; L-Band -63dBm; Extended L-Band -62dBm |
| Dynamic Range | IF: 73dB; L-Band 66dB; Extended L-Band 64dB |
| Max. Link Gain | 20dB (±1,0dB) in 1:1 configuration |
| Gain Stability | < ±0,3dB |
| Group Delay Distortion | <+/-1ns |
| Nominal RF Input Level | -20dBm |
| Noise Figure | < 24dB |
| SFDR | 112dB/Hz 2/3 |
| IMA3 @ -10dBm | < -50dBc |
| Link Specifications Broadband (50 – 3200MHz) | |
| Modulation Type | Direct |
| F/O Diff. EFF | 0,15 to 0.17 W/A |
| IP1dB | +3dBm |
| MDS | -59dBm |
| Dynamic Range | 62dB |
| Max. Link Gain | 20dB (±1,0dB) in 1:1 configuration |
| Gain Stability | < ±0,3dB |
| Group Delay Distortion | <+/-1ns |
| Nominal RF Input Level | -20dBm |
| Noise Figure | < 24dB |
| SFDR | 112dB/Hz 2/3 |
| IMA3 @ -10dBm | < -46dBc |
| Download Name | |
| RF-Design FCLR1811S4 FiberLink CompactLine Datasheet | |