A high-capacity multi-channel payload dropper for emergency delivery and line-laying.
| KEY SPECIFICATIONS | |
| Control Distance | Same as UAV communication distance |
| Control Method | Independent channel control; selectable channel ID or one-click drop-all |
| Drone Compatibility | DJI Matrice 400 |
| Laser Indicator | Supported |
| Load Method | Supports unpowered manual quick load & release |
| Mounting Method | Belly screw mounting (compatible with 3rd gimbal port) |
| Number Of Channels | 4 |
| Payload Capacity | 10 kg per channel |
| Video Resolution | 1080P @ 30 fps |
| Warning Lights | 8 RGB LEDs |
| ELECTRICAL SPECIFICATIONS | |
| System Power | 20 W |
| INTERFACE SPECIFICATIONS | |
| Control Software | Pilot2 |
| Interface Type | E-PORT v2.0 |
| ENVIRONMENTAL SPECIFICATIONS | |
| Temperature Operational | –20°C to 60°C |
| PHYSICAL SPECIFICATIONS | |
| Product Height | 35 mm |
| Product Length | 77 mm |
| Product Weight | 300 g |
| Product Width | 82 mm |
| ADDITIONAL INFORMATION | |
| Country Of Origin | CHINA |
| ECCN Number | N/A - No US Content |
| Harmonized System Code | N/A - Services |
A high-capacity multi-channel payload dropper for emergency delivery and line-laying.
| KEY SPECIFICATIONS | |
| Control Distance | Same as UAV communication distance |
| Control Method | Independent channel control; selectable channel ID or one-click drop-all |
| Drone Compatibility | DJI Matrice 400 |
| Laser Indicator | Supported |
| Load Method | Supports unpowered manual quick load & release |
| Mounting Method | Belly screw mounting (compatible with 3rd gimbal port) |
| Number Of Channels | 4 |
| Payload Capacity | 10 kg per channel |
| Video Resolution | 1080P @ 30 fps |
| Warning Lights | 8 RGB LEDs |
| ELECTRICAL SPECIFICATIONS | |
| System Power | 20 W |
| INTERFACE SPECIFICATIONS | |
| Control Software | Pilot2 |
| Interface Type | E-PORT v2.0 |
| ENVIRONMENTAL SPECIFICATIONS | |
| Temperature Operational | –20°C to 60°C |
| PHYSICAL SPECIFICATIONS | |
| Product Height | 35 mm |
| Product Length | 77 mm |
| Product Weight | 300 g |
| Product Width | 82 mm |
| ADDITIONAL INFORMATION | |
| Country Of Origin | CHINA |
| ECCN Number | N/A - No US Content |
| Harmonized System Code | N/A - Services |