Norsat International Inc.
Norsat PLD50 Four-Stage Payload Dropper
Product Code:
PLD50
Condition:
New
Availability:
10 - 12 Weeks
Weight:
0.00 KGS
Width:
11.00
(cm)
Height:
6.00
(cm)
Depth:
33.10
(cm)
$3,169.00
A heavy-duty multi-stage aerial payload delivery system.
| KEY SPECIFICATIONS | |
| Control Method | standalone controller |
| Max Payload | 120 kg |
| Number Of Channels | 4 |
| Payload Capacity | 30 kg per channel |
| ELECTRICAL SPECIFICATIONS | |
| Supply Voltage | 12–60 V |
| System Power | 50 W |
| INTERFACE SPECIFICATIONS | |
| Control Software | Pilot2 |
| ENVIRONMENTAL SPECIFICATIONS | |
| Temperature Operational | –20°C to 60°C |
| PHYSICAL SPECIFICATIONS | |
| Product Height | 60 mm |
| Product Length | 331 mm |
| Product Weight | 830 g |
| Product Width | 110 mm |
| ADDITIONAL INFORMATION | |
| Country Of Origin | CHINA |
| ECCN Number | N/A - No US Content |
| Harmonized System Code | N/A - Services |
5 customers are viewing this product
Details
A heavy-duty multi-stage aerial payload delivery system.
| KEY SPECIFICATIONS | |
| Control Method | standalone controller |
| Max Payload | 120 kg |
| Number Of Channels | 4 |
| Payload Capacity | 30 kg per channel |
| ELECTRICAL SPECIFICATIONS | |
| Supply Voltage | 12–60 V |
| System Power | 50 W |
| INTERFACE SPECIFICATIONS | |
| Control Software | Pilot2 |
| ENVIRONMENTAL SPECIFICATIONS | |
| Temperature Operational | –20°C to 60°C |
| PHYSICAL SPECIFICATIONS | |
| Product Height | 60 mm |
| Product Length | 331 mm |
| Product Weight | 830 g |
| Product Width | 110 mm |
| ADDITIONAL INFORMATION | |
| Country Of Origin | CHINA |
| ECCN Number | N/A - No US Content |
| Harmonized System Code | N/A - Services |