A compact auxiliary LED warning light for public safety drone operations.
| KEY SPECIFICATIONS | |
| Control Distance | Same as UAV communication distance |
| Cooling Method | Passive cooling |
| Drone Compatibility | DJI Matrice 400 |
| Flash Modes | Sync fast / sync slow / async fast / async slow |
| LED Color | Red + Blue |
| LED Quantity | 12 |
| Lens FOV | 60° |
| Mounting Method | Arm quick-mount |
| ELECTRICAL SPECIFICATIONS | |
| System Power | 36 W (pair) |
| INTERFACE SPECIFICATIONS | |
| Control Software | Pilot |
| Interface Type | Type-C |
| ENVIRONMENTAL SPECIFICATIONS | |
| Temperature Operational | –20°C to 60°C |
| PHYSICAL SPECIFICATIONS | |
| Product Height | 23 mm |
| Product Length | 140 mm |
| Product Weight | 160 g |
| Product Width | 52 mm |
| ADDITIONAL INFORMATION | |
| Country Of Origin | CHINA |
| ECCN Number | N/A - No US Content |
| Harmonized System Code | N/A - Services |
A compact auxiliary LED warning light for public safety drone operations.
| KEY SPECIFICATIONS | |
| Control Distance | Same as UAV communication distance |
| Cooling Method | Passive cooling |
| Drone Compatibility | DJI Matrice 400 |
| Flash Modes | Sync fast / sync slow / async fast / async slow |
| LED Color | Red + Blue |
| LED Quantity | 12 |
| Lens FOV | 60° |
| Mounting Method | Arm quick-mount |
| ELECTRICAL SPECIFICATIONS | |
| System Power | 36 W (pair) |
| INTERFACE SPECIFICATIONS | |
| Control Software | Pilot |
| Interface Type | Type-C |
| ENVIRONMENTAL SPECIFICATIONS | |
| Temperature Operational | –20°C to 60°C |
| PHYSICAL SPECIFICATIONS | |
| Product Height | 23 mm |
| Product Length | 140 mm |
| Product Weight | 160 g |
| Product Width | 52 mm |
| ADDITIONAL INFORMATION | |
| Country Of Origin | CHINA |
| ECCN Number | N/A - No US Content |
| Harmonized System Code | N/A - Services |