A non-lethal drone-mounted net launcher for target capture.
| KEY SPECIFICATIONS | |
| Drone Compatibility | DJI Matrice 400 |
| Effective Range | 15 m |
| Launch Angle | 30° downward |
| Mounting Method | Belly buckle quick-release |
| Net Area | 9 m² |
| ELECTRICAL SPECIFICATIONS | |
| System Power | 15 W |
| INTERFACE SPECIFICATIONS | |
| Control Software | Pilot2 |
| Interface Type | SkyPort V2.0 / E-PORT / Type-C |
| ENVIRONMENTAL SPECIFICATIONS | |
| Temperature Operational | –20°C to 60°C |
| PHYSICAL SPECIFICATIONS | |
| Product Height | 120 mm |
| Product Length | 290 mm |
| Product Weight | 1500 g |
| Product Width | 200 mm |
| ADDITIONAL INFORMATION | |
| Country Of Origin | CHINA |
| ECCN Number | N/A - No US Content |
| Harmonized System Code | N/A - Services |
A non-lethal drone-mounted net launcher for target capture.
| KEY SPECIFICATIONS | |
| Drone Compatibility | DJI Matrice 400 |
| Effective Range | 15 m |
| Launch Angle | 30° downward |
| Mounting Method | Belly buckle quick-release |
| Net Area | 9 m² |
| ELECTRICAL SPECIFICATIONS | |
| System Power | 15 W |
| INTERFACE SPECIFICATIONS | |
| Control Software | Pilot2 |
| Interface Type | SkyPort V2.0 / E-PORT / Type-C |
| ENVIRONMENTAL SPECIFICATIONS | |
| Temperature Operational | –20°C to 60°C |
| PHYSICAL SPECIFICATIONS | |
| Product Height | 120 mm |
| Product Length | 290 mm |
| Product Weight | 1500 g |
| Product Width | 200 mm |
| ADDITIONAL INFORMATION | |
| Country Of Origin | CHINA |
| ECCN Number | N/A - No US Content |
| Harmonized System Code | N/A - Services |