Norsat International Inc.
Norsat WX-100346 3.8m C-Band Fixed Antenna
Product Code:
WX-100346
Condition:
New
Availability:
10 - 12 Weeks
Weight:
0.00 KGS
Request a quote at Contact@orbitalconnect.com or +1.888.218.9394
| KEY SPECIFICATIONS | |
| Band | C-Band |
| Reflector Diameter | 3.8 m |
| Reflector Material | Glass Fiber Reinforced Polyester SMC |
| ANTENNA SPECIFICATIONS | |
| Antenna Type | Offset Feed Prime Focus Design with 0.6 F/D optics |
| Azimuth Range | 360° Continous, ±35° Fine Adjustment |
| Cross Polarization Isolation | On Axis: > 30 dB Within 1.0 dB Beamwidth: > 27 dB |
| Elevation Range | 12° to 90° |
| Noise Temperature Elevation 10° | 45°K |
| Noise Temperature Elevation 20° | 38°K |
| Noise Temperature Elevation 40° | 36°K |
| Noise Temperature Elevation 5° | 55°K |
| Polarization | Linear |
| Positioner | Elevation over Azimuth |
| RF SPECIFICATIONS | |
| Power Capacity | 1 kW |
| Rx Beamwidth | -3 dB: 1.40° -15 dB: 3.20° |
| Rx Frequency | 3.625 - 4.20 GHz |
| Rx Gain | 42 dBi ± 0.5 dBi |
| Rx VSWR | 1.3 : 1 max. |
| Sidelobe | 100λ/D ≤ θ ≤ 20°: 29 - 25 log(θ) dBi Note: In receive portion of C-band only, sidelobe envelope specified from 100λ/D rather than 1° |
| Tx Beamwidth | -3 dB: 0.90° -15 dB: 2.00° |
| Tx Frequency | 5.845 - 6.425 GHz |
| Tx Gain | 46.2 dBi ± 0.5 dBi |
| Tx VSWR | 1.3 : 1 max. |
| INTERFACE SPECIFICATIONS | |
| Rx Interface | CPR 229 |
| Tx Interface | CPR 137 |
| ENVIRONMENTAL SPECIFICATIONS | |
| Atmospheric Conditions | Salt, Pollutants, and Contaminants as Encountered in Coastal and Industrial Areas |
| Rainfall Operational | 0.5 inches/h (13 mm/h) |
| Relative Humidity | 0 to 100% Condensing |
| Solar Radiation | 360 BTU/h/ft2 (1135 W/m2) |
| Temperature Operational | -40°C to +60°C |
| Windspeed Operational | 80 km/h |
| Windspeed Survival | 201 km/h |
| PHYSICAL SPECIFICATIONS | |
| Mast Diameter | 10” SCH 40 Pipe (10.75” OD) 27.3 cm |
| ADDITIONAL INFORMATION | |
| Country Of Origin | Made in United States of America |
| ECCN Number | EAR99 |
| Ex Works | Richmond, BC, Canada |
| Harmonized System Code | 8517700000 |
5 customers are viewing this product
Details
| KEY SPECIFICATIONS | |
| Band | C-Band |
| Reflector Diameter | 3.8 m |
| Reflector Material | Glass Fiber Reinforced Polyester SMC |
| ANTENNA SPECIFICATIONS | |
| Antenna Type | Offset Feed Prime Focus Design with 0.6 F/D optics |
| Azimuth Range | 360° Continous, ±35° Fine Adjustment |
| Cross Polarization Isolation | On Axis: > 30 dB Within 1.0 dB Beamwidth: > 27 dB |
| Elevation Range | 12° to 90° |
| Noise Temperature Elevation 10° | 45°K |
| Noise Temperature Elevation 20° | 38°K |
| Noise Temperature Elevation 40° | 36°K |
| Noise Temperature Elevation 5° | 55°K |
| Polarization | Linear |
| Positioner | Elevation over Azimuth |
| RF SPECIFICATIONS | |
| Power Capacity | 1 kW |
| Rx Beamwidth | -3 dB: 1.40° -15 dB: 3.20° |
| Rx Frequency | 3.625 - 4.20 GHz |
| Rx Gain | 42 dBi ± 0.5 dBi |
| Rx VSWR | 1.3 : 1 max. |
| Sidelobe | 100λ/D ≤ θ ≤ 20°: 29 - 25 log(θ) dBi Note: In receive portion of C-band only, sidelobe envelope specified from 100λ/D rather than 1° |
| Tx Beamwidth | -3 dB: 0.90° -15 dB: 2.00° |
| Tx Frequency | 5.845 - 6.425 GHz |
| Tx Gain | 46.2 dBi ± 0.5 dBi |
| Tx VSWR | 1.3 : 1 max. |
| INTERFACE SPECIFICATIONS | |
| Rx Interface | CPR 229 |
| Tx Interface | CPR 137 |
| ENVIRONMENTAL SPECIFICATIONS | |
| Atmospheric Conditions | Salt, Pollutants, and Contaminants as Encountered in Coastal and Industrial Areas |
| Rainfall Operational | 0.5 inches/h (13 mm/h) |
| Relative Humidity | 0 to 100% Condensing |
| Solar Radiation | 360 BTU/h/ft2 (1135 W/m2) |
| Temperature Operational | -40°C to +60°C |
| Windspeed Operational | 80 km/h |
| Windspeed Survival | 201 km/h |
| PHYSICAL SPECIFICATIONS | |
| Mast Diameter | 10” SCH 40 Pipe (10.75” OD) 27.3 cm |
| ADDITIONAL INFORMATION | |
| Country Of Origin | Made in United States of America |
| ECCN Number | EAR99 |
| Ex Works | Richmond, BC, Canada |
| Harmonized System Code | 8517700000 |