Norsat International Inc.
Norsat WX-100348 2.4m Ku-Band Fixed Antenna
Product Code:
WX-100348
Condition:
New
Availability:
10 - 12 Weeks
Weight:
0.00 KGS
Request a quote at Contact@orbitalconnect.com or +1.888.218.9394
| KEY SPECIFICATIONS | |
| Acquisition And Tracking | Manual |
| Antenna Aperture | 2.4 m |
| Antenna Category | Fixed Antenna |
| Band | Ku-Band |
| ANTENNA SPECIFICATIONS | |
| -3Db Rx Beamwidth | 0.70° |
| -3Db Tx Beamwidth | 0.63° |
| Antenna Drive Mode | Manual structure antenna |
| Antenna Type | Prime focus ring focus |
| Cross Polarization Isolation | ≥30 dB |
| Number Of Ports | 2-ports |
| Polarization | Linear |
| Sidelobe | First Sidelobe: ≤-14 dB Far Sidelobe: 29 - 25 logθ(1°≤θ<20°) |
| RF SPECIFICATIONS | |
| Noise Temperature Elevation 10° | 62 K |
| Noise Temperature Elevation 20° | 51 K |
| Noise Temperature Elevation 50° | 43 K |
| Port Isolation Tx-Rx | 85 dB |
| Rx Feed Insertion Loss | ≤0.3 dB |
| Rx Frequency | 10.95 ‐ 12.75 GHz |
| Rx Gain | ≥47.72 + 20lg(f/12.5GHz) dBi |
| Rx VSWR | 1.3 : 1 |
| Tx Feed Insertion Loss | ≤0.4 dB |
| Tx Frequency | 13.75 ‐ 14.50 GHz |
| Tx Gain | ≥48.7 + 20lg(f/14.0GHz) dBi |
| Tx VSWR | 1.3 : 1 |
| ELECTRICAL SPECIFICATIONS | |
| Power Capacity | 2 KW |
| INTERFACE SPECIFICATIONS | |
| Rx Interface | WR-75 |
| Tx Interface | WR-75 |
| ENVIRONMENTAL SPECIFICATIONS | |
| Humidity | 100% |
| Ice Load | Icing 13mm: normal work; Icing 25mm: no damage |
| Seismic Capacity Horizontal | 0.3 G |
| Seismic Capacity Vertical | 0.1 G |
| Temperature Operational | -30°C to +70°C |
| Windspeed Operational | 72 km/h |
| Windspeed Survival | 120 km/h |
| PHYSICAL SPECIFICATIONS | |
| Motion Range AZ | 5° - 355° (continuous) |
| Motion Range EL | 5° - 90° |
| Motion Range POL | ±90° |
| Structure | EL over AZ |
| Surface Accuracy RMS | ≤0.4 mm |
| ADDITIONAL INFORMATION | |
| Aluminium Content | - |
| Aluminium Total Value | - |
| Country Of Origin | Made in China |
| ECCN Number | EAR99 |
| Ex Works | Hong Kong |
| Harmonized System Code | 8529109090 |
| Unit Package Weight | - |
| Warranty | 1 year |
5 customers are viewing this product
Details
| KEY SPECIFICATIONS | |
| Acquisition And Tracking | Manual |
| Antenna Aperture | 2.4 m |
| Antenna Category | Fixed Antenna |
| Band | Ku-Band |
| ANTENNA SPECIFICATIONS | |
| -3Db Rx Beamwidth | 0.70° |
| -3Db Tx Beamwidth | 0.63° |
| Antenna Drive Mode | Manual structure antenna |
| Antenna Type | Prime focus ring focus |
| Cross Polarization Isolation | ≥30 dB |
| Number Of Ports | 2-ports |
| Polarization | Linear |
| Sidelobe | First Sidelobe: ≤-14 dB Far Sidelobe: 29 - 25 logθ(1°≤θ<20°) |
| RF SPECIFICATIONS | |
| Noise Temperature Elevation 10° | 62 K |
| Noise Temperature Elevation 20° | 51 K |
| Noise Temperature Elevation 50° | 43 K |
| Port Isolation Tx-Rx | 85 dB |
| Rx Feed Insertion Loss | ≤0.3 dB |
| Rx Frequency | 10.95 ‐ 12.75 GHz |
| Rx Gain | ≥47.72 + 20lg(f/12.5GHz) dBi |
| Rx VSWR | 1.3 : 1 |
| Tx Feed Insertion Loss | ≤0.4 dB |
| Tx Frequency | 13.75 ‐ 14.50 GHz |
| Tx Gain | ≥48.7 + 20lg(f/14.0GHz) dBi |
| Tx VSWR | 1.3 : 1 |
| ELECTRICAL SPECIFICATIONS | |
| Power Capacity | 2 KW |
| INTERFACE SPECIFICATIONS | |
| Rx Interface | WR-75 |
| Tx Interface | WR-75 |
| ENVIRONMENTAL SPECIFICATIONS | |
| Humidity | 100% |
| Ice Load | Icing 13mm: normal work; Icing 25mm: no damage |
| Seismic Capacity Horizontal | 0.3 G |
| Seismic Capacity Vertical | 0.1 G |
| Temperature Operational | -30°C to +70°C |
| Windspeed Operational | 72 km/h |
| Windspeed Survival | 120 km/h |
| PHYSICAL SPECIFICATIONS | |
| Motion Range AZ | 5° - 355° (continuous) |
| Motion Range EL | 5° - 90° |
| Motion Range POL | ±90° |
| Structure | EL over AZ |
| Surface Accuracy RMS | ≤0.4 mm |
| ADDITIONAL INFORMATION | |
| Aluminium Content | - |
| Aluminium Total Value | - |
| Country Of Origin | Made in China |
| ECCN Number | EAR99 |
| Ex Works | Hong Kong |
| Harmonized System Code | 8529109090 |
| Unit Package Weight | - |
| Warranty | 1 year |