Norsat International Inc.
Request a quote at Contact@orbitalconnect.com or +1.888.218.9394
| KEY SPECIFICATIONS | |
| Antenna Aperture | 1.2 m |
| Band | Ku-Band |
| ANTENNA SPECIFICATIONS | |
| Antenna Type | Single Offset |
| Cross Polarization | > 30 dB |
| Number Of Ports | 2-ports |
| Polarization | Linear Orthogonal |
| Sidelobe | 1.5° < Θ < 20°: 29 - 25 Log Θ dB 20° < Θ 26.3°: -3.5 dB 26.3° < Θ < 48°: 32-25 Log Θ dB 48° < Θ < 180°: -10 dB |
| RF SPECIFICATIONS | |
| Noise Temperature Elevation 30° | 57° K |
| Port Isolation Rx-Tx | 40 dB typ. |
| Port Isolation Tx-Rx | 80 dB typ. |
| Rx 3Db Beam Width | 1.60° @ 12.0 GHz |
| Rx Frequency | 10.70 - 12.75 GHz |
| Rx Gain | 41.1 dBi @ 11.2 GHz |
| Tx 3Db Beam Width | 1.20° @ 14.3 GHz |
| Tx Frequency | 13.75 - 14.50 GHz |
| Tx Gain | 43.3 dBi @ 14.2 GHz |
| VSWR | 1.3 : 1 max. |
| INTERFACE SPECIFICATIONS | |
| Rx Interface | WR75 UBR120 Flange |
| Tx Interface | WR75 UBR120 Flange |
| ENVIRONMENTAL SPECIFICATIONS | |
| Humidity | 0 to 100% (Condensing) |
| Shock Vibration | As encountered during shipping and handling |
| Solar Radiation | 360 BTU/h/ft2 |
| Temperature | -50°C to +80°C |
| Wind Load Operational | 105 km/h |
| Wind Load Survival | 240 km/h |
| PHYSICAL SPECIFICATIONS | |
| Antenna Optics | One-piece offset feed prime focus |
| Mast Size | Up to 3.5” (88.9 mm) Pipe |
| Motion Range AZ | 360° Continuous, ±5° Fine Adjustment |
| Motion Range EL | 5° - 90° Continuous Fine Adjustment |
| Reflector Material | Glass fiber reinforced polyester |
| Structure | EL over AZ |
| ADDITIONAL INFORMATION | |
| Aluminium Content | 0.298 kg |
| Aluminium COO | KR |
| Aluminium Total Value | $ 0.745 |
| Country Of Origin | - |
| ECCN Number | EAR99 |
| Ex Works | Richmond, BC, Canada |
| Harmonized System Code | 8517700000 |
| Warranty | 1 year |
| KEY SPECIFICATIONS | |
| Antenna Aperture | 1.2 m |
| Band | Ku-Band |
| ANTENNA SPECIFICATIONS | |
| Antenna Type | Single Offset |
| Cross Polarization | > 30 dB |
| Number Of Ports | 2-ports |
| Polarization | Linear Orthogonal |
| Sidelobe | 1.5° < Θ < 20°: 29 - 25 Log Θ dB 20° < Θ 26.3°: -3.5 dB 26.3° < Θ < 48°: 32-25 Log Θ dB 48° < Θ < 180°: -10 dB |
| RF SPECIFICATIONS | |
| Noise Temperature Elevation 30° | 57° K |
| Port Isolation Rx-Tx | 40 dB typ. |
| Port Isolation Tx-Rx | 80 dB typ. |
| Rx 3Db Beam Width | 1.60° @ 12.0 GHz |
| Rx Frequency | 10.70 - 12.75 GHz |
| Rx Gain | 41.1 dBi @ 11.2 GHz |
| Tx 3Db Beam Width | 1.20° @ 14.3 GHz |
| Tx Frequency | 13.75 - 14.50 GHz |
| Tx Gain | 43.3 dBi @ 14.2 GHz |
| VSWR | 1.3 : 1 max. |
| INTERFACE SPECIFICATIONS | |
| Rx Interface | WR75 UBR120 Flange |
| Tx Interface | WR75 UBR120 Flange |
| ENVIRONMENTAL SPECIFICATIONS | |
| Humidity | 0 to 100% (Condensing) |
| Shock Vibration | As encountered during shipping and handling |
| Solar Radiation | 360 BTU/h/ft2 |
| Temperature | -50°C to +80°C |
| Wind Load Operational | 105 km/h |
| Wind Load Survival | 240 km/h |
| PHYSICAL SPECIFICATIONS | |
| Antenna Optics | One-piece offset feed prime focus |
| Mast Size | Up to 3.5” (88.9 mm) Pipe |
| Motion Range AZ | 360° Continuous, ±5° Fine Adjustment |
| Motion Range EL | 5° - 90° Continuous Fine Adjustment |
| Reflector Material | Glass fiber reinforced polyester |
| Structure | EL over AZ |
| ADDITIONAL INFORMATION | |
| Aluminium Content | 0.298 kg |
| Aluminium COO | KR |
| Aluminium Total Value | $ 0.745 |
| Country Of Origin | - |
| ECCN Number | EAR99 |
| Ex Works | Richmond, BC, Canada |
| Harmonized System Code | 8517700000 |
| Warranty | 1 year |