Norsat International Inc.
Request a quote at Contact@orbitalconnect.com or +1.888.218.9394
| KEY SPECIFICATIONS | |
| Antenna Aperture | 1.2 m |
| Band | Ku-Band |
| ANTENNA SPECIFICATIONS | |
| Antenna Type | Single Offset |
| Cross Polarization | >30 dB within 1 dB Contour |
| Number Of Ports | 2-ports |
| Polarization | Linear Orthogonal |
| Sidelobe | 29 - 25 Log Θ dB (1.5° < Θ <20°) |
| RF SPECIFICATIONS | |
| Noise Temperature Elevation 10° | 45° K |
| Noise Temperature Elevation 20° | 31° K |
| Noise Temperature Elevation 30° | 24° K |
| Port Isolation Rx-Tx | 40 dB |
| Port Isolation Tx-Rx | 90 dB |
| Rx 3Db Beam Width | 41.8 dBi @ 12.0 GHz |
| Rx Frequency | 10.70 - 12.75 GHz |
| Rx Gain | 41.8 dBi @ 12.0 GHz |
| Rx VSWR | 1.3 :1 max |
| Tx 3Db Beam Width | 43.3 dBi @ 14.3 GHz |
| Tx Frequency | 13.74-14.5 GHz |
| Tx Gain | 43.3 dbi @ 14.3 GHz |
| Tx VSWR | 1.3 :1 max |
| ELECTRICAL SPECIFICATIONS | |
| Power Handling | 3 KW |
| INTERFACE SPECIFICATIONS | |
| Rx Interface | WR75 UBR120 Flange |
| Tx Interface | WR75 UBR120 Flange |
| ENVIRONMENTAL SPECIFICATIONS | |
| Humidity | 0 to 100% (Condensing) |
| Shock Vibration | As encountered during shipping and handling |
| Solar Radiation | 360 BTU/h/ft2 |
| Temperature Operational | -40°C to +55°C |
| Temperature Survival | -50°C to +80°C |
| Wind Load Functional Survival | 128 km/h |
| Wind Load Operational | 72 km/h |
| Wind Load Ultimate Survival | 200 km/h |
| PHYSICAL SPECIFICATIONS | |
| Antenna Optics | One-piece offset feed prime focus |
| Mast Size | 2 ⅞” - 3” (73-76) outside diameter |
| Motion Range AZ | 360°(continuous) |
| Motion Range EL | 5° - 90° (continuous) |
| Motion Range POL | ±5° |
| Reflector Material | Glass fiber reinforced composite |
| Structure | EL over AZ |
| ADDITIONAL INFORMATION | |
| Country Of Origin | - |
| ECCN Number | EAR99 |
| Ex Works | Richmond, BC, Canada |
| Harmonized System Code | 8517700000 |
| Warranty | - |
| KEY SPECIFICATIONS | |
| Antenna Aperture | 1.2 m |
| Band | Ku-Band |
| ANTENNA SPECIFICATIONS | |
| Antenna Type | Single Offset |
| Cross Polarization | >30 dB within 1 dB Contour |
| Number Of Ports | 2-ports |
| Polarization | Linear Orthogonal |
| Sidelobe | 29 - 25 Log Θ dB (1.5° < Θ <20°) |
| RF SPECIFICATIONS | |
| Noise Temperature Elevation 10° | 45° K |
| Noise Temperature Elevation 20° | 31° K |
| Noise Temperature Elevation 30° | 24° K |
| Port Isolation Rx-Tx | 40 dB |
| Port Isolation Tx-Rx | 90 dB |
| Rx 3Db Beam Width | 41.8 dBi @ 12.0 GHz |
| Rx Frequency | 10.70 - 12.75 GHz |
| Rx Gain | 41.8 dBi @ 12.0 GHz |
| Rx VSWR | 1.3 :1 max |
| Tx 3Db Beam Width | 43.3 dBi @ 14.3 GHz |
| Tx Frequency | 13.74-14.5 GHz |
| Tx Gain | 43.3 dbi @ 14.3 GHz |
| Tx VSWR | 1.3 :1 max |
| ELECTRICAL SPECIFICATIONS | |
| Power Handling | 3 KW |
| INTERFACE SPECIFICATIONS | |
| Rx Interface | WR75 UBR120 Flange |
| Tx Interface | WR75 UBR120 Flange |
| ENVIRONMENTAL SPECIFICATIONS | |
| Humidity | 0 to 100% (Condensing) |
| Shock Vibration | As encountered during shipping and handling |
| Solar Radiation | 360 BTU/h/ft2 |
| Temperature Operational | -40°C to +55°C |
| Temperature Survival | -50°C to +80°C |
| Wind Load Functional Survival | 128 km/h |
| Wind Load Operational | 72 km/h |
| Wind Load Ultimate Survival | 200 km/h |
| PHYSICAL SPECIFICATIONS | |
| Antenna Optics | One-piece offset feed prime focus |
| Mast Size | 2 ⅞” - 3” (73-76) outside diameter |
| Motion Range AZ | 360°(continuous) |
| Motion Range EL | 5° - 90° (continuous) |
| Motion Range POL | ±5° |
| Reflector Material | Glass fiber reinforced composite |
| Structure | EL over AZ |
| ADDITIONAL INFORMATION | |
| Country Of Origin | - |
| ECCN Number | EAR99 |
| Ex Works | Richmond, BC, Canada |
| Harmonized System Code | 8517700000 |
| Warranty | - |