Norsat International Inc.
Norsat WFA-100244 1.8m Ku-Band Auto Antenna - Ring Focus
Product Code:
WFA-100244
Condition:
New
Availability:
10 - 12 Weeks
Weight:
180.00 KGS
Width:
230.00
(cm)
Height:
280.00
(cm)
Depth:
230.00
(cm)
Request a quote at Contact@orbitalconnect.com or +1.888.218.9394
| KEY SPECIFICATIONS | |
| Acquisition And Tracking | Automatic Alignment / Auto Tracking / Manual Control |
| Antenna Aperture | 1.8m |
| Antenna Category | Flyaway |
| Band | Ku-Band |
| ANTENNA SPECIFICATIONS | |
| Antenna Type | Ring Focus |
| Auto Acquistion Time | ≤ 3 minutes (Beacon / DVB) |
| Azimuth Range | ± 180° |
| Azimuth Speed | 0.1 - 3°/s |
| Cross Polarization Isolation | ≥ 30 dB |
| Deployment Time | ≤ 10 minutes (by two operators) |
| Elevation Range | 0° - 90° |
| Elevation Speed | 0.1 - 1°/s |
| Polarization | Linear |
| Polarization Range | ± 90° |
| Positioning Mode | GPS / BeiDou Dual-Mode |
| Rx Frequency | 10.95 - 12.75 GHz |
| Rx Gain | ≥ 45.0 + 20 log(f/12.25) dBi |
| Tx Frequency | 13.75 - 14.50 GHz |
| Tx Gain | ≥ 46.0 + 20 log(f/14.25) dBi |
| RF SPECIFICATIONS | |
| Port Isolation Rx-Tx | ≥85dB |
| Port Isolation Tx-Rx | ≥40dB |
| Power Capacity | ≤1000W |
| Power Consumption | ≤ 350 W (excluding amplifier) |
| VSWR | ≤ 1.35 : 1 |
| ELECTRICAL SPECIFICATIONS | |
| Power Supply | 220 VAC ± 10%, 50 Hz ± 2 Hz |
| ENVIRONMENTAL SPECIFICATIONS | |
| IP Rating | IP65 |
| Temperature Operational | -40°C to +60°C |
| Temperature Storage | -60℃ to +70℃ |
| Windspeed Operational | 13 m/s |
| Windspeed Survival | 20 m/s |
| PHYSICAL SPECIFICATIONS | |
| Mount Type | Tripod Azimuth-Elevation Mount |
| ADDITIONAL INFORMATION | |
| Aluminium Content | 0 kg |
| Aluminium Total Value | $ 0 |
| Country Of Origin | Made in China |
| ECCN Number | EAR99 |
| Ex Works | Hong Kong |
| Harmonized System Code | 8529109090 |
| Unit Package Dimensions | - |
| Unit Package Weight | - |
| Warranty | 1 year |
5 customers are viewing this product
Details
| KEY SPECIFICATIONS | |
| Acquisition And Tracking | Automatic Alignment / Auto Tracking / Manual Control |
| Antenna Aperture | 1.8m |
| Antenna Category | Flyaway |
| Band | Ku-Band |
| ANTENNA SPECIFICATIONS | |
| Antenna Type | Ring Focus |
| Auto Acquistion Time | ≤ 3 minutes (Beacon / DVB) |
| Azimuth Range | ± 180° |
| Azimuth Speed | 0.1 - 3°/s |
| Cross Polarization Isolation | ≥ 30 dB |
| Deployment Time | ≤ 10 minutes (by two operators) |
| Elevation Range | 0° - 90° |
| Elevation Speed | 0.1 - 1°/s |
| Polarization | Linear |
| Polarization Range | ± 90° |
| Positioning Mode | GPS / BeiDou Dual-Mode |
| Rx Frequency | 10.95 - 12.75 GHz |
| Rx Gain | ≥ 45.0 + 20 log(f/12.25) dBi |
| Tx Frequency | 13.75 - 14.50 GHz |
| Tx Gain | ≥ 46.0 + 20 log(f/14.25) dBi |
| RF SPECIFICATIONS | |
| Port Isolation Rx-Tx | ≥85dB |
| Port Isolation Tx-Rx | ≥40dB |
| Power Capacity | ≤1000W |
| Power Consumption | ≤ 350 W (excluding amplifier) |
| VSWR | ≤ 1.35 : 1 |
| ELECTRICAL SPECIFICATIONS | |
| Power Supply | 220 VAC ± 10%, 50 Hz ± 2 Hz |
| ENVIRONMENTAL SPECIFICATIONS | |
| IP Rating | IP65 |
| Temperature Operational | -40°C to +60°C |
| Temperature Storage | -60℃ to +70℃ |
| Windspeed Operational | 13 m/s |
| Windspeed Survival | 20 m/s |
| PHYSICAL SPECIFICATIONS | |
| Mount Type | Tripod Azimuth-Elevation Mount |
| ADDITIONAL INFORMATION | |
| Aluminium Content | 0 kg |
| Aluminium Total Value | $ 0 |
| Country Of Origin | Made in China |
| ECCN Number | EAR99 |
| Ex Works | Hong Kong |
| Harmonized System Code | 8529109090 |
| Unit Package Dimensions | - |
| Unit Package Weight | - |
| Warranty | 1 year |