Norsat International Inc.
Norsat WFA-100245 1.0m Ka-Band Auto Flyaway Antenna - Ring Focus
Product Code:
WFA-100245
Condition:
New
Availability:
10 - 12 Weeks
Weight:
23.00 KGS
Request a quote at Contact@orbitalconnect.com or +1.888.218.9394
| KEY SPECIFICATIONS | |
| Antenna Aperture | 1.0 m |
| Band | Ka-Band |
| ANTENNA SPECIFICATIONS | |
| Auto Acquistion Time | ≤ 3 min |
| Axial Ratio | 1.5 dB |
| Azimuth Range | ±200° |
| Azimuth Speed | 0.1°/s to 3°/s |
| Elevation Range | 10° to 90° |
| Elevation Speed | 0.1°/s to 3°/s |
| Feed Configuration | Ring Focus |
| Pointing Accuracy | ≤ 0.3 dB (RMS) |
| Polarization | Circular |
| Sidelobe | First sidelobe ≤ -14 dB |
| Tracking Mode | Beacon/DVB carrier |
| RF SPECIFICATIONS | |
| Movement Platform | Motorized Elevation over Azimuth |
| Rx Frequency | 19.2 - 20.2 GHz |
| Rx Gain | 43.8 + 20lg(f/20) dBi |
| Tx Frequency | 29.5 - 30.0 GHz |
| Tx Gain | 46.9 + 20lg(f/30) dBi |
| Tx Rx Isolation Port Isolation | 85 dB |
| VSWR | 1.5 : 1 |
| ELECTRICAL SPECIFICATIONS | |
| Power Consumption | ≤ 80W (excluding BUC, windless condition) |
| Power Supply | 220VAC 50Hz |
| INTERFACE SPECIFICATIONS | |
| Rx Interface | WR42 |
| Tx Interface | WR28 |
| ENVIRONMENTAL SPECIFICATIONS | |
| Humidity | 0 - 95% |
| IP Rating | IP65 |
| Temperature Operational | -40°C to +55°C |
| Temperature Storage | -50°C to +70°C |
| Wind Load Operational | 11 m/s (ballast weight) |
| Wind Load Survival | 18 m/s (ballast weight) |
| PHYSICAL SPECIFICATIONS | |
| Color | White |
| Controller Type | Handheld Controller |
| Product Weight | ≤ 23 kg (excluding BUC, packaging and accessories) |
| Reflector Material | Carbon fiber |
| ADDITIONAL INFORMATION | |
| Country Of Origin | Made in China |
| ECCN Number | EAR99 |
| Ex Works | Hong Kong |
| Harmonized System Code | 8529109090 |
| Warranty | 1 year |
5 customers are viewing this product
Details
| KEY SPECIFICATIONS | |
| Antenna Aperture | 1.0 m |
| Band | Ka-Band |
| ANTENNA SPECIFICATIONS | |
| Auto Acquistion Time | ≤ 3 min |
| Axial Ratio | 1.5 dB |
| Azimuth Range | ±200° |
| Azimuth Speed | 0.1°/s to 3°/s |
| Elevation Range | 10° to 90° |
| Elevation Speed | 0.1°/s to 3°/s |
| Feed Configuration | Ring Focus |
| Pointing Accuracy | ≤ 0.3 dB (RMS) |
| Polarization | Circular |
| Sidelobe | First sidelobe ≤ -14 dB |
| Tracking Mode | Beacon/DVB carrier |
| RF SPECIFICATIONS | |
| Movement Platform | Motorized Elevation over Azimuth |
| Rx Frequency | 19.2 - 20.2 GHz |
| Rx Gain | 43.8 + 20lg(f/20) dBi |
| Tx Frequency | 29.5 - 30.0 GHz |
| Tx Gain | 46.9 + 20lg(f/30) dBi |
| Tx Rx Isolation Port Isolation | 85 dB |
| VSWR | 1.5 : 1 |
| ELECTRICAL SPECIFICATIONS | |
| Power Consumption | ≤ 80W (excluding BUC, windless condition) |
| Power Supply | 220VAC 50Hz |
| INTERFACE SPECIFICATIONS | |
| Rx Interface | WR42 |
| Tx Interface | WR28 |
| ENVIRONMENTAL SPECIFICATIONS | |
| Humidity | 0 - 95% |
| IP Rating | IP65 |
| Temperature Operational | -40°C to +55°C |
| Temperature Storage | -50°C to +70°C |
| Wind Load Operational | 11 m/s (ballast weight) |
| Wind Load Survival | 18 m/s (ballast weight) |
| PHYSICAL SPECIFICATIONS | |
| Color | White |
| Controller Type | Handheld Controller |
| Product Weight | ≤ 23 kg (excluding BUC, packaging and accessories) |
| Reflector Material | Carbon fiber |
| ADDITIONAL INFORMATION | |
| Country Of Origin | Made in China |
| ECCN Number | EAR99 |
| Ex Works | Hong Kong |
| Harmonized System Code | 8529109090 |
| Warranty | 1 year |