Peplink 48 Port Switch: Unmatched Connectivity and Power
Experience unparalleled network performance with the Peplink 48 Port Switch. Designed for large-scale deployments, this switch offers extensive connectivity options and a robust power budget to meet the needs of any enterprise.
Key Features
- 32x 1GE (802.3at PoE+) RJ45 ports
- 16x 2.5GE (802.3at PoE+) RJ45 ports
- 4x 10GE SFP+ ports
- 740W PoE power budget
*Note: Currently, these Switches can only be configured through InControl. However, a new feature for our Peplink routers, the Switch Controller, will be available soon, enabling offline local management of multiple Switches without the need for InControl.
| Technical Specifications |
| Interface | 32x 1GE l 802.3at PoE+ |
| 16x 2.5GE l 802.3at PoE+ |
| 4x 10GE |
| Switch Capacity | 224 Gbps |
| Max. Packet Forwarding Rate | 318 Mpps |
| MAC Address Table | 32 |
| Power Supply | 1x Internal PSU (900W) |
| Power Input | 1x 100V – 240V AC |
| Power Consumption | 64W (System) |
| Total PoE Power Budget | 740W |
| Dimensions (D x W x H) | 12.2 x 17.3 x 1.8 inches (310 x 440 x 45 mm) |
| Weight | 10.8 pounds / 4.9 kg |
| Operating Temperature | 32° – 122°F / 0° – 50°C |
| Humidity | 15% – 95% (non-condensing) |
| Certification | FCC, CE, RoHS |
| Warranty | 1-Year Limited Warranty |
| Package Content | 1x 48 PoE 2.5G Switch |
| 1x Power Cord |
| 1x Screw Set |
| 1x Rubber Foot Pad Set |
| 1 Pair of Mounting Brackets |
| Management/Configuration | InControl |