Norsat International Inc.
| KEY SPECIFICATIONS | |
| Ascending Speed | 10.8 m/s |
| Cable Length | 200 m |
| Ceiling | 300 m |
| Descending Speed | 2 m/s |
| Hovering Accuracy Horizontal | ≤0.5 m |
| Hovering Accuracy Vertical | ≤0.5 m |
| Maximum Payload | 150 kg |
| Maximum Taking-Off Weight | 250 kg |
| Optical Fiber | No |
| Payload | Camera Gimbal/Window Breaker/Launching Device / Laser Aiming Device/Rescue Projectile Launcher |
| Signal Transmission | 10 km |
| Support Antenna | Dual Omnidirectional Antennas |
| Type | Tethered heavy-duty firefighting and rescue drone |
| UAV Type | Hexa-axis, Dodeca-propeller Multirotor UAV |
| WIFI Transmission Frequency | 2.4 GHz |
| ELECTRICAL SPECIFICATIONS | |
| Power | 42 - 46 kW |
| Power Mode | Battery-powered + Tethered power supply |
| RC Control Frequency | 1.4GHz, 2.4GHz, 5.8GHz |
| Voltage | 100V |
| Voltage For Payload | 12V/24V |
| ENVIRONMENTAL SPECIFICATIONS | |
| IP Rating | IP54 |
| Temperature Operational | -20°C to 55°C |
| Temperature Storage | -5°C to 50°C |
| Wind Resistance | 15.2 m/s |
| PHYSICAL SPECIFICATIONS | |
| Control Method | Handheld Ground Station Control |
| Fold Product Height | 875 mm |
| Fold Product Length | 2400 mm |
| Fold Product Width | 1810 mm |
| Mission Payload | Fire Hose Mount / Stored-Pressure Fire Extinguisher / Fire Hose Deployment / Rescue Projectile Launcher / Emergency Window Breach Launcher |
| Product Height | 875 mm |
| Product Length | 3835 mm |
| Product Weight | 127 kg |
| Product Width | 3485 mm |
| Releasing Cable | Yes |
| Retracting Cable | Yes |
| Unfold Product Height | 875 mm |
| Unfold Product Length | 3835 mm |
| Unfold Product Width | 3485 mm |
| ADDITIONAL INFORMATION | |
| Aluminium Content | 42.75 |
| Aluminium COO | CN |
| Aluminium Total Value | 17.1 kg |
| Country Of Origin | Made in China |
| ECCN Number | 9A012.A |
| Ex Works | Hong Kong |
| Harmonized System Code | 8806249010 |
| Unit Package Dimensions Accessories Case | 1500 x 950 x 750 mm |
| Unit Package Dimensions Battery Case | 370 x 370 x 470 mm |
| Unit Package Dimensions Tethered Case | 800 x 700 x 700 mm |
| Unit Package Dimensions Uav Case | 2700 x 2000 x 1250 mm |
| Unit Package Weight | 340 kg |
| Warranty | 1 year |
| KEY SPECIFICATIONS | |
| Ascending Speed | 10.8 m/s |
| Cable Length | 200 m |
| Ceiling | 300 m |
| Descending Speed | 2 m/s |
| Hovering Accuracy Horizontal | ≤0.5 m |
| Hovering Accuracy Vertical | ≤0.5 m |
| Maximum Payload | 150 kg |
| Maximum Taking-Off Weight | 250 kg |
| Optical Fiber | No |
| Payload | Camera Gimbal/Window Breaker/Launching Device / Laser Aiming Device/Rescue Projectile Launcher |
| Signal Transmission | 10 km |
| Support Antenna | Dual Omnidirectional Antennas |
| Type | Tethered heavy-duty firefighting and rescue drone |
| UAV Type | Hexa-axis, Dodeca-propeller Multirotor UAV |
| WIFI Transmission Frequency | 2.4 GHz |
| ELECTRICAL SPECIFICATIONS | |
| Power | 42 - 46 kW |
| Power Mode | Battery-powered + Tethered power supply |
| RC Control Frequency | 1.4GHz, 2.4GHz, 5.8GHz |
| Voltage | 100V |
| Voltage For Payload | 12V/24V |
| ENVIRONMENTAL SPECIFICATIONS | |
| IP Rating | IP54 |
| Temperature Operational | -20°C to 55°C |
| Temperature Storage | -5°C to 50°C |
| Wind Resistance | 15.2 m/s |
| PHYSICAL SPECIFICATIONS | |
| Control Method | Handheld Ground Station Control |
| Fold Product Height | 875 mm |
| Fold Product Length | 2400 mm |
| Fold Product Width | 1810 mm |
| Mission Payload | Fire Hose Mount / Stored-Pressure Fire Extinguisher / Fire Hose Deployment / Rescue Projectile Launcher / Emergency Window Breach Launcher |
| Product Height | 875 mm |
| Product Length | 3835 mm |
| Product Weight | 127 kg |
| Product Width | 3485 mm |
| Releasing Cable | Yes |
| Retracting Cable | Yes |
| Unfold Product Height | 875 mm |
| Unfold Product Length | 3835 mm |
| Unfold Product Width | 3485 mm |
| ADDITIONAL INFORMATION | |
| Aluminium Content | 42.75 |
| Aluminium COO | CN |
| Aluminium Total Value | 17.1 kg |
| Country Of Origin | Made in China |
| ECCN Number | 9A012.A |
| Ex Works | Hong Kong |
| Harmonized System Code | 8806249010 |
| Unit Package Dimensions Accessories Case | 1500 x 950 x 750 mm |
| Unit Package Dimensions Battery Case | 370 x 370 x 470 mm |
| Unit Package Dimensions Tethered Case | 800 x 700 x 700 mm |
| Unit Package Dimensions Uav Case | 2700 x 2000 x 1250 mm |
| Unit Package Weight | 340 kg |
| Warranty | 1 year |