| KEY SPECIFICATIONS | |
| Output Power Rated | 90W |
| ELECTRICAL SPECIFICATIONS | |
| Input Current Consumption | 1 A (100 V AC) 0.4 A (277 V AC) |
| Input Inrush Current | ≤ 35 A (typical, 277 V AC) 17 A (typical, 120 V AC) |
| Input Mains Buffering Time | > 25 ms (120 V AC) > 25 ms (230 V AC) |
| Input Power Factor | > 0.92 |
| Input Protective Circuit | Transient surge protection, Varistor |
| Input Voltage Range | 100 - 277 V AC -15 % to +10 % 115 - 277 V AC ±10 % (UL) 50 Hz to 60 Hz ±10 % |
| Insulation Voltage Input/Output | 4 kV AC (type test) 3 kV AC (routine test) |
| Number Of Phases | 1.00 |
| Output Connection | Connection in parallel: yes, for increasing power and redundancy with diode Connection in series: yes, for increased output voltage |
| Output Current | 3.75 A (NEC Class 2 Output) |
| Output Efficiency | typ. 93 % (120 V AC) typ. 94 % (230 V AC) |
| Output Residual Ripple | ≤ 10 mVPP |
| Output Voltage | 24 V DC ±2 % (SELV) |
| INTERFACE SPECIFICATIONS | |
| AC Input Connector | 1x NA Plug (NEMA 5/15) |
| DC Output Connector | 1x 24V Push-In Spring Connection |
| Status LED | AC OK DC OK |
| ENVIRONMENTAL SPECIFICATIONS | |
| Altitude | ≤ 4000 m (> 2000 m, Derating: 10 %/1000 m) |
| IP Rating | IP 67 |
| Relative Humidity | ≤ 100 % (at 25 °C, non-condensing) |
| Shock | 18 ms, 30g, in each space direction (according to IEC 60068-2-27) |
| Temperature Operational | -25 °C to 70 °C (Derating > 60 °C: 2 %/K) |
| Temperature Storage | -40 °C to 85 °C |
| Vibration Operational | 10 - 59.6 Hz, amplitude ±0.35 mm (in accordance with IEC 60068-2-6) 59.6 - 150 Hz, 5g, 20 cycles |
| PHYSICAL SPECIFICATIONS | |
| Material | Housing: Aluminum |
| Mounting Configurations | Panel Mounting Drill Hole Diameter: 4.2mm |
| Product Height | 53 mm |
| Product Length | 222 mm |
| Product Weight | 0.766 kg |
| Product Width | 100 mm |
| ADDITIONAL INFORMATION | |
| Country Of Origin | Made in Vietnam |
| ECCN Number | EAR99 |
| Ex Works | Richmond, BC, Canada |
| Harmonized System Code | 85044095 |
| Unit Package Weight | 1.016 kg |
| Warranty | 1 year |
| KEY SPECIFICATIONS | |
| Output Power Rated | 90W |
| ELECTRICAL SPECIFICATIONS | |
| Input Current Consumption | 1 A (100 V AC) 0.4 A (277 V AC) |
| Input Inrush Current | ≤ 35 A (typical, 277 V AC) 17 A (typical, 120 V AC) |
| Input Mains Buffering Time | > 25 ms (120 V AC) > 25 ms (230 V AC) |
| Input Power Factor | > 0.92 |
| Input Protective Circuit | Transient surge protection, Varistor |
| Input Voltage Range | 100 - 277 V AC -15 % to +10 % 115 - 277 V AC ±10 % (UL) 50 Hz to 60 Hz ±10 % |
| Insulation Voltage Input/Output | 4 kV AC (type test) 3 kV AC (routine test) |
| Number Of Phases | 1.00 |
| Output Connection | Connection in parallel: yes, for increasing power and redundancy with diode Connection in series: yes, for increased output voltage |
| Output Current | 3.75 A (NEC Class 2 Output) |
| Output Efficiency | typ. 93 % (120 V AC) typ. 94 % (230 V AC) |
| Output Residual Ripple | ≤ 10 mVPP |
| Output Voltage | 24 V DC ±2 % (SELV) |
| INTERFACE SPECIFICATIONS | |
| AC Input Connector | 1x NA Plug (NEMA 5/15) |
| DC Output Connector | 1x 24V Push-In Spring Connection |
| Status LED | AC OK DC OK |
| ENVIRONMENTAL SPECIFICATIONS | |
| Altitude | ≤ 4000 m (> 2000 m, Derating: 10 %/1000 m) |
| IP Rating | IP 67 |
| Relative Humidity | ≤ 100 % (at 25 °C, non-condensing) |
| Shock | 18 ms, 30g, in each space direction (according to IEC 60068-2-27) |
| Temperature Operational | -25 °C to 70 °C (Derating > 60 °C: 2 %/K) |
| Temperature Storage | -40 °C to 85 °C |
| Vibration Operational | 10 - 59.6 Hz, amplitude ±0.35 mm (in accordance with IEC 60068-2-6) 59.6 - 150 Hz, 5g, 20 cycles |
| PHYSICAL SPECIFICATIONS | |
| Material | Housing: Aluminum |
| Mounting Configurations | Panel Mounting Drill Hole Diameter: 4.2mm |
| Product Height | 53 mm |
| Product Length | 222 mm |
| Product Weight | 0.766 kg |
| Product Width | 100 mm |
| ADDITIONAL INFORMATION | |
| Country Of Origin | Made in Vietnam |
| ECCN Number | EAR99 |
| Ex Works | Richmond, BC, Canada |
| Harmonized System Code | 85044095 |
| Unit Package Weight | 1.016 kg |
| Warranty | 1 year |