Norsat International Inc.
| KEY SPECIFICATIONS | |
| Frequency | 6.57 - 8.20 GHz |
| Product Family | Waveguide to Waveguide Transistion |
| RF SPECIFICATIONS | |
| VSWR | 1.15 : 1 max. |
| INTERFACE SPECIFICATIONS | |
| Input Connector | Waveguide: WR-137 Flange Type: FDM70 (CPRG) |
| Output Connector | Waveguide: WR-112 Flange Type: FBP84 (Square Cover) |
| PHYSICAL SPECIFICATIONS | |
| Enclosed Accessories | Gaskets mated with flange FDM70 |
| Finish | Inside: Silver Plating Outside: Anti-Corrosion Grey Paint |
| Material | Copper |
| Product Height | 49.2 mm |
| Product Length | L = 130 mm |
| Product Width | 68.3 mm |
| ADDITIONAL INFORMATION | |
| Country Of Origin | Made in China |
| ECCN Number | EAR99 |
| Ex Works | Richmond, BC, Canada |
| Harmonized System Code | 8517700000 |
| Warranty | 1 year |
| KEY SPECIFICATIONS | |
| Frequency | 6.57 - 8.20 GHz |
| Product Family | Waveguide to Waveguide Transistion |
| RF SPECIFICATIONS | |
| VSWR | 1.15 : 1 max. |
| INTERFACE SPECIFICATIONS | |
| Input Connector | Waveguide: WR-137 Flange Type: FDM70 (CPRG) |
| Output Connector | Waveguide: WR-112 Flange Type: FBP84 (Square Cover) |
| PHYSICAL SPECIFICATIONS | |
| Enclosed Accessories | Gaskets mated with flange FDM70 |
| Finish | Inside: Silver Plating Outside: Anti-Corrosion Grey Paint |
| Material | Copper |
| Product Height | 49.2 mm |
| Product Length | L = 130 mm |
| Product Width | 68.3 mm |
| ADDITIONAL INFORMATION | |
| Country Of Origin | Made in China |
| ECCN Number | EAR99 |
| Ex Works | Richmond, BC, Canada |
| Harmonized System Code | 8517700000 |
| Warranty | 1 year |