Global Invacom
Global Invacom DRC 5W Full Ka-Band VSAT Transceiver
This product is EoL. Please request a quote for the replacement product by emailing contact@orbitalconnect.com or calling +1.888.315.9545
The DRC 3500 from Skyware Technologies is a Ka-Band SATCOM Transceiver that has a Tx frequency from 29 to 31 GHz and Rx frequency from 19.2 to 21.2 GHz. This device provides an output power of more than 37 dBm at the Tx with a gain of 58 dB. It has an integrated antenna feed chain with polarizer, a true 5 Watt BUC (10 W version available in H1 2015), a wide-band PLL LNB and an OpenBMIP Monitoring and Control facility – all in a single, IP67 rated, enclosure. The transceiver operates over commercial and military Ka-Band frequencies with electronic sub-band switching. It also has electronic polarization switching between RHCP/LHCP as well as co-polar and cross-polar modes. The transceiver is available in a module with standard L-Band RX-IF and TX-IFL interfaces.
Product Specifications
| Band | Ka Band |
| Tx RF Frequency | 29 to 31.0 GHz |
| Tx IF Freqency | 950 MHz to 1.95 GHz |
| Tx LO Freqency | 28.05 to 29.05 GHz |
| Rx RF Freqency | 19.2 to 21.2 GHz |
| Rx IF Freqency | 950 MHz to 1.95 GHz |
| Rx LO Freqency | 18.25 to 19.25 GHz |
| LO Reference Frequency | 10 / 50 MHz |
| P1dB | 37 to 38 dBm |
| TX Gain | 54 to 62 dB |
| RX Gain | 55 to 65 dB |
| Noise Figure | 1.4 to 1.8 dB |
| Rx Connector | F Type, N Type, N Type - Female |
| Tx Connector | F Type, N Type, N Type - Female |
| Supply Current | 50 mA to 1.5 A (Tx), 95 to 120 mA (Rx) |
| Supply Voltage | 18 to 52 V (Tx), 15 to 52 V (Rx) |
| Operating temperature | -40 to 55 Degree C |
| Grade | Commercial, Military, Space |
| Application | Military, VSAT |
| Weight | 3.8 kg |
| Note | LO Frequency Tolerance : +/-3 ppm |
The DRC 3500 from Skyware Technologies is a Ka-Band SATCOM Transceiver that has a Tx frequency from 29 to 31 GHz and Rx frequency from 19.2 to 21.2 GHz. This device provides an output power of more than 37 dBm at the Tx with a gain of 58 dB. It has an integrated antenna feed chain with polarizer, a true 5 Watt BUC (10 W version available in H1 2015), a wide-band PLL LNB and an OpenBMIP Monitoring and Control facility – all in a single, IP67 rated, enclosure. The transceiver operates over commercial and military Ka-Band frequencies with electronic sub-band switching. It also has electronic polarization switching between RHCP/LHCP as well as co-polar and cross-polar modes. The transceiver is available in a module with standard L-Band RX-IF and TX-IFL interfaces.
Product Specifications
| Band | Ka Band |
| Tx RF Frequency | 29 to 31.0 GHz |
| Tx IF Freqency | 950 MHz to 1.95 GHz |
| Tx LO Freqency | 28.05 to 29.05 GHz |
| Rx RF Freqency | 19.2 to 21.2 GHz |
| Rx IF Freqency | 950 MHz to 1.95 GHz |
| Rx LO Freqency | 18.25 to 19.25 GHz |
| LO Reference Frequency | 10 / 50 MHz |
| P1dB | 37 to 38 dBm |
| TX Gain | 54 to 62 dB |
| RX Gain | 55 to 65 dB |
| Noise Figure | 1.4 to 1.8 dB |
| Rx Connector | F Type, N Type, N Type - Female |
| Tx Connector | F Type, N Type, N Type - Female |
| Supply Current | 50 mA to 1.5 A (Tx), 95 to 120 mA (Rx) |
| Supply Voltage | 18 to 52 V (Tx), 15 to 52 V (Rx) |
| Operating temperature | -40 to 55 Degree C |
| Grade | Commercial, Military, Space |
| Application | Military, VSAT |
| Weight | 3.8 kg |
| Note | LO Frequency Tolerance : +/-3 ppm |