Actox
Actox ABE8DCF - 8W Ext. C-Band 5.85-6.725 GHz Block Up Converter, F-Type
| ABE8DCF 8W Ext. C-Band 5.85-6.725 GHz Block Up Converter | ||||||||||||
| This unit features:
|
| Parameter | Value |
| Output interface | Waveguide, CPR-137 |
| Output power | +39 dBm minimum over temperature |
| Conversion gain | 65 dB nominal |
| Required frequency | 10 MHz (sine-wave) |
| External reference input power | -5 to +5 dBm @ input port |
| Phase noise | -53 dBc/Hz max. @ 10 Hz -63 dBc/Hz max. @ 100 Hz -73 dBc/Hz max. @ 1 KHz -83 dBc/Hz max. @ 10 KHz -93 dBc/Hz max @ 100 KHz -113 dBc/Hz max @ 1 MHz |
| Input V.S.W.R. | 1.5:1 max |
| Output V.S.W.R. | 1.5:1 max |
| Power option | +15 VDC~+60 VDC via IF 27W max |
| Mute | Shut off the HPA in case of LO unlocked |
| Input interface | F-type |
| Power consumption | 27 W max. |
| Operating temperature | -40 to +55 degrees C |
| Storage temperature | -55 to +85 degrees C |
| Size | 140 (L) x 120 (W) x 52.5 (H) mm |
| Weight | 1 kg (2.2 lbs) max. |
| ABE8DCF 8W Ext. C-Band 5.85-6.725 GHz Block Up Converter | ||||||||||||
| This unit features:
|
| Parameter | Value |
| Output interface | Waveguide, CPR-137 |
| Output power | +39 dBm minimum over temperature |
| Conversion gain | 65 dB nominal |
| Required frequency | 10 MHz (sine-wave) |
| External reference input power | -5 to +5 dBm @ input port |
| Phase noise | -53 dBc/Hz max. @ 10 Hz -63 dBc/Hz max. @ 100 Hz -73 dBc/Hz max. @ 1 KHz -83 dBc/Hz max. @ 10 KHz -93 dBc/Hz max @ 100 KHz -113 dBc/Hz max @ 1 MHz |
| Input V.S.W.R. | 1.5:1 max |
| Output V.S.W.R. | 1.5:1 max |
| Power option | +15 VDC~+60 VDC via IF 27W max |
| Mute | Shut off the HPA in case of LO unlocked |
| Input interface | F-type |
| Power consumption | 27 W max. |
| Operating temperature | -40 to +55 degrees C |
| Storage temperature | -55 to +85 degrees C |
| Size | 140 (L) x 120 (W) x 52.5 (H) mm |
| Weight | 1 kg (2.2 lbs) max. |