Actox
Actox ABE60NKXF 60W Ext. Ku-Band Block Up Convert, F-Type
60W Ext. Ku-Band Block Up Converter
This smallest and lightest 60W L-To KuBand Block Up Converter is based on GaN technology. Incomparable low power consumption, double L.O., fi eld-exchangeable connector, auto-sensing and controllable internal 10 MHz reference make this unit universal for any Ku-Band application. DC Built-in powered through the MS Connector and consumes less than 269W.
Key Features
Output frequency 13.75-14.50 GHz
Double- L.O. (switchable 12.80 & 13.05 GHz)
Based on GaN technology which enables high efficiency, low power consumption and high reliability
Incomparable low power consumption (269W max.)
Auto-ranging powering option 16 - 55 VDC
Digital temperature compensation
Field-exchangeable (F/N) IF connector
Amplifi er, L.O. and 10 MHz Reference Status LEDs
M&C - combined RS-232/485/Ethernet (HTTP and SNMP) and optional FSK
RoHS compliant
| Model | RF Frequency | Local Frequency | IF Frequency | Output Power | Connector |
| ABE60NKXF | 13.75 to 14.50 GHz | 12.80 & 13.05 GHz | 950 to 1,700 MHz | 60W (47.8 dBm min.) | F-type |
| Parameter | Value |
| Output interface | Waveguide, WR-75 |
| Output power | 47.8 dBm minimum over temperature |
| Conversion gain | 72 dB Typ. |
| Required frequency | 10 MHz (sine-wave) |
| External reference input power | -5 to +5 dBm @ input port |
| Phase noise | -55 dBc/Hz max. @ 10 Hz -65 dBc/Hz max. @ 100 Hz -75 dBc/Hz max. @ 1 KHz -85 dBc/Hz max. @ 10 KHz -95 dBc/Hz max. @ 100 KHz -115 dBc/Hz max. @ 1 MHz |
| Input V.S.W.R. | 1.5:1 max |
| Output V.S.W.R. | 1.5:1 max |
| Power requirement | +16~+55 VDC via MS connector, 269 W max |
| Mute | Shut off the BUC in case of L.O. unlocked |
| Input interface | F-type |
| M&C | RS-232 and RS-485 |
| FSK | Multiplexed on TX IFL, compatible with Comtech and Paradise |
| Power consumption | 269 W max. |
| Operating temperature | -40 to +55 degrees C |
| Storage temperature | -55 to +85 degrees C |
| Size | 140 (L) x 123 (W) x 89.5 (H) mm. 5.51” (L) x 4.84” (W) x 3.52” (H) |
| Weight | 2.2 kg max. (4.85 lbs max.) |
60W Ext. Ku-Band Block Up Converter
This smallest and lightest 60W L-To KuBand Block Up Converter is based on GaN technology. Incomparable low power consumption, double L.O., fi eld-exchangeable connector, auto-sensing and controllable internal 10 MHz reference make this unit universal for any Ku-Band application. DC Built-in powered through the MS Connector and consumes less than 269W.
Key Features
Output frequency 13.75-14.50 GHz
Double- L.O. (switchable 12.80 & 13.05 GHz)
Based on GaN technology which enables high efficiency, low power consumption and high reliability
Incomparable low power consumption (269W max.)
Auto-ranging powering option 16 - 55 VDC
Digital temperature compensation
Field-exchangeable (F/N) IF connector
Amplifi er, L.O. and 10 MHz Reference Status LEDs
M&C - combined RS-232/485/Ethernet (HTTP and SNMP) and optional FSK
RoHS compliant
| Model | RF Frequency | Local Frequency | IF Frequency | Output Power | Connector |
| ABE60NKXF | 13.75 to 14.50 GHz | 12.80 & 13.05 GHz | 950 to 1,700 MHz | 60W (47.8 dBm min.) | F-type |
| Parameter | Value |
| Output interface | Waveguide, WR-75 |
| Output power | 47.8 dBm minimum over temperature |
| Conversion gain | 72 dB Typ. |
| Required frequency | 10 MHz (sine-wave) |
| External reference input power | -5 to +5 dBm @ input port |
| Phase noise | -55 dBc/Hz max. @ 10 Hz -65 dBc/Hz max. @ 100 Hz -75 dBc/Hz max. @ 1 KHz -85 dBc/Hz max. @ 10 KHz -95 dBc/Hz max. @ 100 KHz -115 dBc/Hz max. @ 1 MHz |
| Input V.S.W.R. | 1.5:1 max |
| Output V.S.W.R. | 1.5:1 max |
| Power requirement | +16~+55 VDC via MS connector, 269 W max |
| Mute | Shut off the BUC in case of L.O. unlocked |
| Input interface | F-type |
| M&C | RS-232 and RS-485 |
| FSK | Multiplexed on TX IFL, compatible with Comtech and Paradise |
| Power consumption | 269 W max. |
| Operating temperature | -40 to +55 degrees C |
| Storage temperature | -55 to +85 degrees C |
| Size | 140 (L) x 123 (W) x 89.5 (H) mm. 5.51” (L) x 4.84” (W) x 3.52” (H) |
| Weight | 2.2 kg max. (4.85 lbs max.) |