Actox
Actox ABE16KXL - 16W Ext. Low Ku-Band Block Up Converter, N-Type
Actox 16W Ext. Low Ku-Band Block Up Converter
This smallest and lightest 16W L-To Low Ku-Band Block Up Converter is based on GaN technology. Incomparable low power consumption, double L.O., field-exchangeable connector, internal 10 MHz reference, and it is powered either with 24 or 48 VDC and consumes less than 92W. The unit is ideal for portable and mobile aplications.
| Model | RF Frequency | Local Frequency | IF Frequency | Output Power | Connector |
| ABE16KXL | 12.75 to 13.50 GHz | 11.80 GHz and 12.05 GHz | 950 to 1,700 MHz | 16W (+42 dBm min.) | N-type |
| Parameter | Value |
| Output interface | Waveguide, WR-75 G |
| Output power | +42 dBm minimum |
| Conversion gain | 65 dB min., 68 dB nominal |
| External reference input power | -5 to +5 dBm @ input port |
| Required frequency | 10 MHz (sine-wave) |
| Phase noise | -53 dBc/Hz max. @ 10 Hz -63 dBc/Hz max. @ 100 Hz -73 dBc/Hz max. @ 1 KHz -83 dBc/Hz max. @ 10 KHz -93 dBc/Hz max. @ 100 KHz -113 dBc/Hz max. @ 1 MHz |
| Input V.S.W.R. | 1.5:1 max |
| Output V.S.W.R. | 1.5:1 max |
| Power option | +15~+60 VDC via IF cable, 92 W max |
| Mute | Shut off the HPA in case of LO unlocked |
| Input interface | N-type |
| M&C | RS-232 and RS-485 |
| FSK | Multiplexed on TX IFL, compatible with Comtech and Paradise |
| Power consumption | 92 W max. |
| Operating temperature | -40 deg C to +55 deg C |
| Storage temperature | -40 deg C to +75 deg C |
| Size | 120 (L) x 120 (W) x 77 (H) mm |
| Weight | 1.8 kg (4.0 lbs) max. |
Actox 16W Ext. Low Ku-Band Block Up Converter
This smallest and lightest 16W L-To Low Ku-Band Block Up Converter is based on GaN technology. Incomparable low power consumption, double L.O., field-exchangeable connector, internal 10 MHz reference, and it is powered either with 24 or 48 VDC and consumes less than 92W. The unit is ideal for portable and mobile aplications.
| Model | RF Frequency | Local Frequency | IF Frequency | Output Power | Connector |
| ABE16KXL | 12.75 to 13.50 GHz | 11.80 GHz and 12.05 GHz | 950 to 1,700 MHz | 16W (+42 dBm min.) | N-type |
| Parameter | Value |
| Output interface | Waveguide, WR-75 G |
| Output power | +42 dBm minimum |
| Conversion gain | 65 dB min., 68 dB nominal |
| External reference input power | -5 to +5 dBm @ input port |
| Required frequency | 10 MHz (sine-wave) |
| Phase noise | -53 dBc/Hz max. @ 10 Hz -63 dBc/Hz max. @ 100 Hz -73 dBc/Hz max. @ 1 KHz -83 dBc/Hz max. @ 10 KHz -93 dBc/Hz max. @ 100 KHz -113 dBc/Hz max. @ 1 MHz |
| Input V.S.W.R. | 1.5:1 max |
| Output V.S.W.R. | 1.5:1 max |
| Power option | +15~+60 VDC via IF cable, 92 W max |
| Mute | Shut off the HPA in case of LO unlocked |
| Input interface | N-type |
| M&C | RS-232 and RS-485 |
| FSK | Multiplexed on TX IFL, compatible with Comtech and Paradise |
| Power consumption | 92 W max. |
| Operating temperature | -40 deg C to +55 deg C |
| Storage temperature | -40 deg C to +75 deg C |
| Size | 120 (L) x 120 (W) x 77 (H) mm |
| Weight | 1.8 kg (4.0 lbs) max. |