Actox
Actox ABE16KXF - 16 W Ext. Ku-Band Block Up Converter, F-Type
This unit features:
- Smallest and lightest
- Double - L.O. (switchable 12.80/13.05GHz)
- Auto-ranging 15-60 VDC power option
- Low power consumption (<92W)
- Field-exchangeable (N/F) IF-connector
- Digital temperature compensation
- L.O. lock and amplifier LED
- 14.00-14.50/13.75-14.50 GHz capability
- M&C - combined RS-232/485/, Ethernet (HTTP and SNMP ver.3), FSK (optional)
- Internal 10MHz high stability reference (optional)
| Model | RF Frequency | Local Frequency | IF Frequency | Output Power | Connector |
| ABE16KXF | 13.75 to 14.50 GHz | 12.80 & 13.05 GHz | 950 to 1,700 MHz | 16W (+42 dBm min.) | F-type |
| Parameter | Value |
| Output interface | Waveguide, WR-75 |
| Output power @ P1 dB | +42 dBm minimum over temperature |
| Conversion gain | 65 dB min.,68 dB nominal |
| Required frequency | 10 MHz (sine-wave) |
| External reference input power | -5 to +5 dBm @ input port |
|
Phase noise | -53 dBc/Hz max. @ 10 Hz -63 dBc/Hz max. @ 100 Hz -73 dBc/Hz max. @ 1 KHz -83 dBc/Hz max. @ 10 KHz -93 dBc/Hz max. @ 100 KHz -113 dBc/Hz max. @ 1 MHz |
| Output V.S.W.R. | 2:1 max |
| Input V.S.W.R. | 2:1 max |
| Power option | +15 VDC~+60 VDC via IF 92W max |
| Mute | Shut off the HPA in case of L.O. unlocked |
| Input interface | N-type |
| M&C | RS-232 and RS-485 |
| FSK | Multiplexed on TX IFL, compatible with Comtech and Paradise |
| Power consumption | 92W max. |
| Operating temperature | -40 to +55 degrees C |
| Storage temperature | -55 to +85 degrees C |
| Size(mm) | 120 (L) x 120 (W) x 77 (H) |
This unit features:
- Smallest and lightest
- Double - L.O. (switchable 12.80/13.05GHz)
- Auto-ranging 15-60 VDC power option
- Low power consumption (<92W)
- Field-exchangeable (N/F) IF-connector
- Digital temperature compensation
- L.O. lock and amplifier LED
- 14.00-14.50/13.75-14.50 GHz capability
- M&C - combined RS-232/485/, Ethernet (HTTP and SNMP ver.3), FSK (optional)
- Internal 10MHz high stability reference (optional)
| Model | RF Frequency | Local Frequency | IF Frequency | Output Power | Connector |
| ABE16KXF | 13.75 to 14.50 GHz | 12.80 & 13.05 GHz | 950 to 1,700 MHz | 16W (+42 dBm min.) | F-type |
| Parameter | Value |
| Output interface | Waveguide, WR-75 |
| Output power @ P1 dB | +42 dBm minimum over temperature |
| Conversion gain | 65 dB min.,68 dB nominal |
| Required frequency | 10 MHz (sine-wave) |
| External reference input power | -5 to +5 dBm @ input port |
|
Phase noise | -53 dBc/Hz max. @ 10 Hz -63 dBc/Hz max. @ 100 Hz -73 dBc/Hz max. @ 1 KHz -83 dBc/Hz max. @ 10 KHz -93 dBc/Hz max. @ 100 KHz -113 dBc/Hz max. @ 1 MHz |
| Output V.S.W.R. | 2:1 max |
| Input V.S.W.R. | 2:1 max |
| Power option | +15 VDC~+60 VDC via IF 92W max |
| Mute | Shut off the HPA in case of L.O. unlocked |
| Input interface | N-type |
| M&C | RS-232 and RS-485 |
| FSK | Multiplexed on TX IFL, compatible with Comtech and Paradise |
| Power consumption | 92W max. |
| Operating temperature | -40 to +55 degrees C |
| Storage temperature | -55 to +85 degrees C |
| Size(mm) | 120 (L) x 120 (W) x 77 (H) |