Actox
Actox ABE10UDBSF - 10W Full DBS-Band BUC
Product Code:
ABE10UDBSF
Manufacturer Part Number (MPN):
ABE10UDBS/ABE10UDBSF
Condition:
New
Availability:
YES
Weight:
2.40 KGS
Width:
18.00
(cm)
Height:
5.80
(cm)
Depth:
14.00
(cm)
$5,265.00
This unit features:
- 17.3 GHz - 18.4 GHz output frequency
- Double L.O. (electronically and manually switchable 16.35 & 16.85 GHz)
- Incomparable low power consumption (65W max)
- High power efficiency (10W min over temperature)
- Digital temperature compensation
- Auto-ranging powering option 15-60VDC
- N-Type IF connector
- Power and lock status LED
- Autosensing and controllable internal 10MHz reference (optional)
- Advanced M&C interface - combined RS-232/485, Ethernet (WEB and SNMP) + optional FSK
| Model | RF Frequency | Local Frequency | IF Frequency | Output Power | Connector |
| ABE10UDBSF | 17.3 to 18.4 GHz | 16.35 & 16.85 GHz | 950 to 1,700 MHz | 10W (+40 dBm min.) | F-Type |
| Specifications |
| Parameter | Value |
| Output interface | Waveguide, WR-62 |
| Output power | +40 dBm minimum over temperature |
| Conversion gain | 68 dB typ. |
| Required frequency | 10 MHz (sine-wave) |
| External reference input power | -5 to +5 dBm @ input port |
| Phase noise | -55 dBc/Hz max. @ 10 Hz |
| -66 dBc/Hz max. @ 100 Hz | |
| -77 dBc/Hz max. @ 1 KHz | |
| -86 dBc/Hz max. @ 10 KHz | |
| -95 dBc/Hz max. @ 100 KHz | |
| Input V.S.W.R. | 1.5 : 1 max |
| Output V.S.W.R. | 1.5 : 1 max |
| Power option | +15~+60 VDC via IF, 65 W max |
| Mute | Shut off the HPA in case of LO unlocked |
| Input interface | F-type |
| M&C | RS-232, RS-485 and Ethernet (WEB and SNMP) |
| FSK | Multiplexed on TX IFL, compatible with Comtech and Paradise |
| Power consumption | 65 W max. |
| Operating temperature | -40 to +55 degrees C |
| Storage temperature | -55 to +85 degrees C |
| Size(mm) | 179 (L) x 140 (W) x 58 (H) |
| Weight(kg) | 2.37 (max.) |
5 customers are viewing this product
Details
This unit features:
- 17.3 GHz - 18.4 GHz output frequency
- Double L.O. (electronically and manually switchable 16.35 & 16.85 GHz)
- Incomparable low power consumption (65W max)
- High power efficiency (10W min over temperature)
- Digital temperature compensation
- Auto-ranging powering option 15-60VDC
- N-Type IF connector
- Power and lock status LED
- Autosensing and controllable internal 10MHz reference (optional)
- Advanced M&C interface - combined RS-232/485, Ethernet (WEB and SNMP) + optional FSK
| Model | RF Frequency | Local Frequency | IF Frequency | Output Power | Connector |
| ABE10UDBSF | 17.3 to 18.4 GHz | 16.35 & 16.85 GHz | 950 to 1,700 MHz | 10W (+40 dBm min.) | F-Type |
| Specifications |
| Parameter | Value |
| Output interface | Waveguide, WR-62 |
| Output power | +40 dBm minimum over temperature |
| Conversion gain | 68 dB typ. |
| Required frequency | 10 MHz (sine-wave) |
| External reference input power | -5 to +5 dBm @ input port |
| Phase noise | -55 dBc/Hz max. @ 10 Hz |
| -66 dBc/Hz max. @ 100 Hz | |
| -77 dBc/Hz max. @ 1 KHz | |
| -86 dBc/Hz max. @ 10 KHz | |
| -95 dBc/Hz max. @ 100 KHz | |
| Input V.S.W.R. | 1.5 : 1 max |
| Output V.S.W.R. | 1.5 : 1 max |
| Power option | +15~+60 VDC via IF, 65 W max |
| Mute | Shut off the HPA in case of LO unlocked |
| Input interface | F-type |
| M&C | RS-232, RS-485 and Ethernet (WEB and SNMP) |
| FSK | Multiplexed on TX IFL, compatible with Comtech and Paradise |
| Power consumption | 65 W max. |
| Operating temperature | -40 to +55 degrees C |
| Storage temperature | -55 to +85 degrees C |
| Size(mm) | 179 (L) x 140 (W) x 58 (H) |
| Weight(kg) | 2.37 (max.) |