Actox
Actox ABD80NKX - 80W Ext. Ku-Band Block Up Converter
Actox ABD80NKX - 80W Ext. Ku-Band Block Up Converter
This smallest and lightest 80W L-To Ku-Band Block Up Converter is based on GaN technology. Incomparable low power consumption, double L.O., field-exchangeable connector, auto-sensing and controllable internal 10 MHz reference make this unit universal for any Ku-Band application.
Features:
- Output frequency 13.75-14.50 GHz
- Double L.O. (switchable 12.80 & 13.05 GHz)
- Based on GaN technology which enables high efficiency, low power consumption and high reliability
- Incomparable low power consumption (429W max.)
- Auto-ranging powering option 86 - 240 VAC
- Extreme P-Out GaN linearity
- Digital temperature compensation
- Field-exchangeable (F/N) IF connector
- Internal auto-sensing and controllable 10MHz high stability reference (optional)
- Built-in redundancy option
- M&C - combined RS-232/485 and optional FSK, Ethernet control (HTTP and SNMP ver. 3)
- RoHS compliant
| Model | RF Frequency | Local Frequency | IF Frequency | Output Power | Connector |
| ABD80NKX | 13.75 to 14.50 GHz | 12.80 & 13.05 GHz | 950 to 1,700 MHz | 80W (49 dBm min.) | N-type |
| Parameter | Value |
| Output interface | Waveguide, WR-75 |
| Output power | 49 dBm minimum over temperature |
| Conversion gain | 72 dB Typ. |
| Required frequency | 10 MHz (sine-wave) |
External reference input power | -5 to +5 dBm @ input port |
Phase noise | -55 dBc/Hz max. @ 10 Hz |
| Input V.S.W.R. | 1.5:1 max |
| Output V.S.W.R. | 1.5:1 max |
| Power requirement | +86~+240 VAC via MS connector, 429 W max |
| Mute | Shut off the HPA if L.O. unlocked |
| Input interface | N-type |
| M&C | RS-232 and RS-485 |
| FSK | Multiplexed on TX IFL, compatible with Comtech and Paradise |
| Power consumption | 429 W max. |
| Operating temperature | -40 to +55 degrees C |
| Storage temperature | -55 to +85 degrees C |
| Size | 148 (L) x 120 (W) x 120 (H) mm |
| 5.82” (L) x 4.72” (W) x 4.72” (H) | |
| Weight | 3.3 kg (7.27 lbs) max. |
Actox ABD80NKX - 80W Ext. Ku-Band Block Up Converter
This smallest and lightest 80W L-To Ku-Band Block Up Converter is based on GaN technology. Incomparable low power consumption, double L.O., field-exchangeable connector, auto-sensing and controllable internal 10 MHz reference make this unit universal for any Ku-Band application.
Features:
- Output frequency 13.75-14.50 GHz
- Double L.O. (switchable 12.80 & 13.05 GHz)
- Based on GaN technology which enables high efficiency, low power consumption and high reliability
- Incomparable low power consumption (429W max.)
- Auto-ranging powering option 86 - 240 VAC
- Extreme P-Out GaN linearity
- Digital temperature compensation
- Field-exchangeable (F/N) IF connector
- Internal auto-sensing and controllable 10MHz high stability reference (optional)
- Built-in redundancy option
- M&C - combined RS-232/485 and optional FSK, Ethernet control (HTTP and SNMP ver. 3)
- RoHS compliant
| Model | RF Frequency | Local Frequency | IF Frequency | Output Power | Connector |
| ABD80NKX | 13.75 to 14.50 GHz | 12.80 & 13.05 GHz | 950 to 1,700 MHz | 80W (49 dBm min.) | N-type |
| Parameter | Value |
| Output interface | Waveguide, WR-75 |
| Output power | 49 dBm minimum over temperature |
| Conversion gain | 72 dB Typ. |
| Required frequency | 10 MHz (sine-wave) |
External reference input power | -5 to +5 dBm @ input port |
Phase noise | -55 dBc/Hz max. @ 10 Hz |
| Input V.S.W.R. | 1.5:1 max |
| Output V.S.W.R. | 1.5:1 max |
| Power requirement | +86~+240 VAC via MS connector, 429 W max |
| Mute | Shut off the HPA if L.O. unlocked |
| Input interface | N-type |
| M&C | RS-232 and RS-485 |
| FSK | Multiplexed on TX IFL, compatible with Comtech and Paradise |
| Power consumption | 429 W max. |
| Operating temperature | -40 to +55 degrees C |
| Storage temperature | -55 to +85 degrees C |
| Size | 148 (L) x 120 (W) x 120 (H) mm |
| 5.82” (L) x 4.72” (W) x 4.72” (H) | |
| Weight | 3.3 kg (7.27 lbs) max. |