Actox
Actox ABA6SKXL 6W Super Mini Ext. Low Ku-Band BUC, N-Type
Actox 6W Super Mini Ext. Low Ku-Band BUC
This smallest and lightest 6W L-To Low Ku-Band Block Up Converter is based on GaN technology and is designed to be mounted directly on the feed horn. High power efficiency resulting in low current (< 1 amps) consumption allows to use this BUC with any modem without an external power supply.
Features
- Output frequency 12.75-13.50 GHz
- L.O. 11.80 GHz
- Based on GaN technology which enables high efficiency, low power consumption and high reliability
- Industry’s lowest power consumption (25W max.)
- Smallest package size and weight
- Powered through IF cable
- High power efficiency
- RoHS compliant
| Model | RF Frequency | Local Frequency | IF Frequency | Output Power | Connector |
| ABA6SKXL | 12.75 to 13.50 GHz | 11.80 GHz | 950 to 1,700 MHz | 6W (+38 dBm min.) | N-type |
| Parameter | Value |
| Output interface | Waveguide, WR-75 |
| Output power | +38 dBm minimum over temperature |
| Conversion gain | 62 dB nom. |
| External reference required frequency | 10 MHz (sine-wave) |
| External reference input power | -5 to +5 dBm @ input port |
| Phase noise (Exceeds Intelsat’s standard IESS308/309) | -53 dBc/Hz max. @ 10 Hz |
| Input V.S.W.R. | 1.5:1 max |
| Output V.S.W.R. | 1.5:1 max |
| Power supply | +15 VDC~+24 VDC via IF cable 25 W max. |
| Mute | Shut off the BUC if LO unlocked |
| Input interface | N-type |
| Power consumption | 25W max. |
| Operating temperature | -40 to +55 degrees C |
| Storage temperature | -55 to +85 degrees C |
| Vibration & shock | Complies with MIL-STD-810E |
| Size | 84 (L) x 68 (W) x 49.5 (H) mm |
| Weight | 0.340 kg (0.75 lbs) max. |
Actox 6W Super Mini Ext. Low Ku-Band BUC
This smallest and lightest 6W L-To Low Ku-Band Block Up Converter is based on GaN technology and is designed to be mounted directly on the feed horn. High power efficiency resulting in low current (< 1 amps) consumption allows to use this BUC with any modem without an external power supply.
Features
- Output frequency 12.75-13.50 GHz
- L.O. 11.80 GHz
- Based on GaN technology which enables high efficiency, low power consumption and high reliability
- Industry’s lowest power consumption (25W max.)
- Smallest package size and weight
- Powered through IF cable
- High power efficiency
- RoHS compliant
| Model | RF Frequency | Local Frequency | IF Frequency | Output Power | Connector |
| ABA6SKXL | 12.75 to 13.50 GHz | 11.80 GHz | 950 to 1,700 MHz | 6W (+38 dBm min.) | N-type |
| Parameter | Value |
| Output interface | Waveguide, WR-75 |
| Output power | +38 dBm minimum over temperature |
| Conversion gain | 62 dB nom. |
| External reference required frequency | 10 MHz (sine-wave) |
| External reference input power | -5 to +5 dBm @ input port |
| Phase noise (Exceeds Intelsat’s standard IESS308/309) | -53 dBc/Hz max. @ 10 Hz |
| Input V.S.W.R. | 1.5:1 max |
| Output V.S.W.R. | 1.5:1 max |
| Power supply | +15 VDC~+24 VDC via IF cable 25 W max. |
| Mute | Shut off the BUC if LO unlocked |
| Input interface | N-type |
| Power consumption | 25W max. |
| Operating temperature | -40 to +55 degrees C |
| Storage temperature | -55 to +85 degrees C |
| Vibration & shock | Complies with MIL-STD-810E |
| Size | 84 (L) x 68 (W) x 49.5 (H) mm |
| Weight | 0.340 kg (0.75 lbs) max. |