Actox
Actox ABA3KXL - 3W Mini Ext. Low Ku-Band BUC, N-Type
| This unit features:
| ||||||||||||||
| Parameter | Value |
| Output interface | Waveguide, WR-75 |
| Output power | +35 dBm minimum over temperature |
| Conversion gain | 60 dB nom. |
| External reference required frequency | 10 MHz (sine-wave) |
| External reference input power | -5 to +5 dBm @ input port |
| Phase noise (Exceeds Intelsat’s standard IESS308/309) | -53 dBc/Hz max. @ 10 Hz |
| Input V.S.W.R. | 1.5:1 max |
| Output V.S.W.R. | 1.5:1 max |
| Mute | Shut off the BUC if LO unlocked |
| Input interface | N-type |
| Power consumption | 16W max. |
| Operating temperature | -40 to +55 degrees C |
| Storage temperature | -55 to +85 degrees C |
| Vibration & shock | Complies with MIL-STD-810E |
| Size | 100.5 (L) x 68 (W) x 46 (H) mm |
| Weight | 0.45 kg (0.99 lbs) max. |
| This unit features:
| ||||||||||||||
| Parameter | Value |
| Output interface | Waveguide, WR-75 |
| Output power | +35 dBm minimum over temperature |
| Conversion gain | 60 dB nom. |
| External reference required frequency | 10 MHz (sine-wave) |
| External reference input power | -5 to +5 dBm @ input port |
| Phase noise (Exceeds Intelsat’s standard IESS308/309) | -53 dBc/Hz max. @ 10 Hz |
| Input V.S.W.R. | 1.5:1 max |
| Output V.S.W.R. | 1.5:1 max |
| Mute | Shut off the BUC if LO unlocked |
| Input interface | N-type |
| Power consumption | 16W max. |
| Operating temperature | -40 to +55 degrees C |
| Storage temperature | -55 to +85 degrees C |
| Vibration & shock | Complies with MIL-STD-810E |
| Size | 100.5 (L) x 68 (W) x 46 (H) mm |
| Weight | 0.45 kg (0.99 lbs) max. |