Actox
Actox ABA3GKXF - 3W Extended Mini Full Ku-Band Block Up Converter, F-Type
Product Code:
ABA3GKXF
Manufacturer Part Number (MPN):
ABA3GKX/ABA3GKXF
Weight:
0.45 KGS
Width:
100.50
(cm)
Height:
6.80
(cm)
Depth:
4.60
(cm)
$435.00
This unit features:
- Output frequency 13.75-14.75 GHz
- L.O. 12.80 GHz
- Based on GaN technology which enables high efficiency, low energy consumption and high reliability
- Smallest package size and weight
- Powered through IF cable
- Industry's lowest power consumption (<20W)
- High power efficiency
- RoHS compliant
| Model | RF Frequency | Local Frequency | IF Frequency | Output Power | Connector |
| ABA3GKXF | 13.75 to 14.75 GHz | 12.80 GHz | 950 to 1,950 MHz | 3W (+34.3 dBm typ.) | F-type |
| Parameter | Value |
| Output interface | Waveguide, WR-75 G |
| Output power | +34.3 dBm typ. over temperature |
| Conversion gain | 58 dB nom. |
| External reference required frequency | 10 MHz (sine-wave) |
| External reference input power | -5 to +5 dBm @ input port |
| Phase noise (Exceeds Intelsat’s standard IESS308/309) | -55 dBc/Hz max. @ 10 Hz -66 dBc/Hz max. @ 100 Hz -77 dBc/Hz max. @ 1 KHz -81 dBc/Hz max. @ 10 KHz |
| Power supply | +15 ~ +30 VDC via IF cable, 20 W max. |
| Power consumption | 20W max. |
| Mute | Shut off the BUC if LO unlocked |
| Input interface | F-type |
5 customers are viewing this product
Details
This unit features:
- Output frequency 13.75-14.75 GHz
- L.O. 12.80 GHz
- Based on GaN technology which enables high efficiency, low energy consumption and high reliability
- Smallest package size and weight
- Powered through IF cable
- Industry's lowest power consumption (<20W)
- High power efficiency
- RoHS compliant
| Model | RF Frequency | Local Frequency | IF Frequency | Output Power | Connector |
| ABA3GKXF | 13.75 to 14.75 GHz | 12.80 GHz | 950 to 1,950 MHz | 3W (+34.3 dBm typ.) | F-type |
| Parameter | Value |
| Output interface | Waveguide, WR-75 G |
| Output power | +34.3 dBm typ. over temperature |
| Conversion gain | 58 dB nom. |
| External reference required frequency | 10 MHz (sine-wave) |
| External reference input power | -5 to +5 dBm @ input port |
| Phase noise (Exceeds Intelsat’s standard IESS308/309) | -55 dBc/Hz max. @ 10 Hz -66 dBc/Hz max. @ 100 Hz -77 dBc/Hz max. @ 1 KHz -81 dBc/Hz max. @ 10 KHz |
| Power supply | +15 ~ +30 VDC via IF cable, 20 W max. |
| Power consumption | 20W max. |
| Mute | Shut off the BUC if LO unlocked |
| Input interface | F-type |